گوهر چیست

ممکن است برای شما هم سوال پیش بیاد که گوهر چیست ؟ در این مقاله به شما توضیح می دهیم که گوهر چیست و به بیان برخی از ویژگی های گوهر ها می پردازیم.

گوهرها از دیرباز بدین علت ارزشمند به شمار آمده اند که انسان از آنها برای آراستن خود استفاده کرده است.

 

دلایل استفاده از گوهر چیست ؟

با رنگ آمیزی چهره، مو، دست و گردن و استفاده از گوهرها کوشش کرده که از ویژگی های خیره کننده و چشمگیر اجسام برای زیباتر جلوه نمودن خویش استفاده نماید زیرا که زیبایی شناسی و زیبا دوستی در سرشت آدمی نهادینه شده است.

بر هیج انسانی پوشیده نیست که دنیای طبیعت ، دنیایی سراسر زیبایی است که این زیبایی ها در بعضی موارد ، نمودی آشکارتر و جالب تر دارد و حس زیبا پرستی انسان، او را وامی دارد که به دنبال زیبایی ها بگردد و حتی الامکان هر چیزی را که به نوعی در این مقوله جای می گیرد تصاحب کند و شاید یک دلیل انکه علمی مثل گوهرشناسی جای خود را در میان سایر علوم باز کرد و به پیشرفت های بسیاری نیز نائل شد، همین امر باشد.

علم شناسایی گوهر چیست ؟ گوهرشناسی ، علم گوهرها بوده و رشته ای تخصصی از شاخه قدیمی علم معدن شناسی میباشد که موارد زیر را شامل می شود:

 

جنبه های فنی سنگ جواهر و گوهر :

 • خواص شیمیایی
 • فیزیکی و نوری
 • تکنیکهای مورد استفاده برای تولید
 • گوهرهای مصنوعی
 • صیقل دادن آنها
 • ابزارهای به کار رفته در شناساییپ
 • درجه بندی و ارزشیابی گوهر ها

گوهر چیست

گوهر چیست ؟ گوهر به پاره ای از سنگ ها و کانی های گرانبها گفته می شود که با داشتن برخی ویژگی های خاص از سایر کانی ها و سنگ ها متمایز بوده.

5 معیار ازش گذاری گوهر چیست ؟

 1. زیبایی
 2. قابلیت حمل و نقل
 3. استحکام
 4. معروف بودن
 5. کمیاب بودن

گوهرها که بخش نسبتاً کوچکی از دنیای کانی ها و سنگها را تشکیل می دهند. از روزگاران کهن همواره مورد توجه انسان بوده است به طوری که سهم عمده ای از اقتصاد کشورها بر پایه معاملات و داد و ستد گوهرهاست. از ۳۰۰۰ ماده معدنی شناخته شده برای انسان، تقریبا فقط ۷۰ نوع از آنها دارای کیفیت گوهر هستند.

کمی بالاتر به بیان معیار ارزش گذاری گوهر چیست پرداختیم که اکنون هر یک را با دقت تمام توضیح می دهیم

۱- زیبایی :

یک ماده برای اینکه به عنوان یک گوهر تلقی شود، باید این شرایط اولیه را دارا باشد. زیبایی در گوهر می تواند به ویژگی هایی از قبیل شفافیت آن درخشندگی ، جلا، پراکندگی نور” و رنگ بستگی داشته باشد. برخی از گوهرها مانند الماس های رنگی ممکن است همه این ویژگی ها را دارا باشند، در حالی که گوهرهای دیگر مانند زمرد، اپال و فیروزه می توانند به خاطر رنگشان شناخته شده باشند. بیشتر آنها ترکیبی از این عوامل را نشان خواهند داد برای مثال، یاقوت آبی، به خاطر شفافیت، درخشندگی و رنگش ارزشمند است.

۲- قابلیت حمل و نقل :

گوهرها ، معمولاً در اندازه های کوچک بوده و تمام ثروت و دارایی به این شکل، بر روی کف دست از یک کشور به کشور دیگر حمل می شود. این امر، یکی از جنبه های مهم گوهرها در زمان جنگ و بی ثباتی اقتصادی بود.

گوهر چیست

3- پایداری :

میزان پایداری که یک سنگ دارد ، بیان می کند که آیا می تواند در طبقه بندی جواهرات قرار گیرد و یا باید به عنوان یکی از اقلام کلکسیونر داران تلقی شده و فقط مراقبت زیادی از آن به عمل آید. رخ” (سطوح شکستگی موازی هم) یک ویژگی هدایتی است که به سطوح «ضعف» در برخی از گوهرها مربوط می شود. برش این گوهرها میتواند مشکل باشد و اگر ضربه ای به آنها وارد شود ممکن است به آسانی دو یا چند تکه شوند. بعضی از  گوهرها ممکن است شکننده باشند و به راحتی خرد شوند. در حالی که گوهر دیگری به اندازه ای نرم باشد که به آسانی خراش بردارند. از طرف دیگر، گوهرهایی که دارای سختی بالایی هستند، صیقل خود را حفظ کرده و برای مدت طولانی، خوب به نظر می رسند.

۴- معروف بودن :

تأثیر معروف بودن بر گوهر، خیلی زیاد است. گوهرهای خاص و معین، زمانی که توسط خانواده های سلطنتی استفاده می شوند و یا شرکتهای بانفوذ در امر جواهرات، آنها را با وسعت زیادی بسط می دهند، محبوبیت زیادی در بین عامه پیدا می کنند.

۵- کمیابی :

این یکی از خصوصیات ارزشمند گوهرها می باشد. طبیعی است که انسان ارزش زیادی برای آن قائل باشد، زیرا به دست آوردن آنها کار سختی است و این کار زمانی اتفاق می افتد که گوهر، در بازار موجود نبوده و یا در طبیعت نادر باشد (حتی اگر کیفیت بالایی نداشته باشد). یک مثال خوب در این مورد، تافئیت است که زیبایی خاصی ندارد، اما به خاطر کمیاب بودن آن قیمت بسیار بالایی دارد.

مطالب مرتبط

نظرات شما

 1. مریم شکرانی

  مرسی ، مفید بود برام .

  • آسیا گوهر

   سلام
   ممنون
   خوشحالیم که مطلب مورد رضایت شما کاربر گرامی قرار گرفته
   موفق باشید

 2. علی

  بسیار متشکرم .
  سوالی دارم :
  گزینه دوم حمل و انتقال گوهر و جواهرات هست .
  مگه گوهر چه اندازه ای داره که تاثیر داشته باشه اندازش ؟
  بازم تشکر .

  • آسیا گوهر

   با سلام
   از اینکه مطلب مورد رویت شما قرار گرفته خرسندیم
   یکی از ویژگی های گوهر قابل حمل بودن آن است . شما یک کوه را تصور کنید با صخره های چشم نواز که زیبا است ،کمیاب است و تمام ویژگی های یک گوهر را دارد ولی قابل حمل و نقل نیست شما نمی توانید آن کوه را جا به جا کنید پس گوهر هم حساب نمی شود.

قالب ووکامرس
free log